Konténeres olajfák tartása - gyakran feltett kérdések
Ebben a blogban az általatok feltett leggyakoribb kérdéseket gyűjtöttem össze. Ezek kifejezetten a konténerben tartott olajfákra vonatkoznak. Ha bármit kihagytam volna vagy kérdésetek van, nyugodtan tegyétek fel e-mailben vagy telefonon.
Földkeverék
Bármilyen földkeverék jó, én általános virágföldet szoktam használni. Vannak fajták amik jobban fejlődnek lúgosabb kémhatású földben (ilyen pl :’Aglandaou’) , viszont ezek száma elenyésző és nem érdemes ezzel foglalkozni, pláne ha több különböző fajta van a birtokunkban. Szerintem teljesen felesleges homokot vagy kavicsot hozzákeverni a jobb vízelvezetés miatt, mert erre csak a fiatalabb növények érzékenyek. Amennyiben lazább a talajszerkezet úgy sűrűbben kell locsolni, azaz csak magunknak adunk több munkát.
Locsolás
Akkor kell csak locsolni, mikor kiszárad a földlabda felső rétege, ez a nyári forróságban 2-3 naponta szükséges. Ha ezt nem tesszük kb. 4-5 nap elteltével az olajfa levelei és ágai kezdenek vizet veszíteni, kiszáradnak. A levelük világosabb színű lesz és fakó, az erezet kiemelkedik, a levelek összetöpörödnek. Még ez sem késő, ha meglocsoljuk másnap visszanyeri az eredeti állapotát. Tovább ne nagyon hagyjuk kiszáradni….:) !
Alátét használata tilos!
Nagyon sokan keresnek fel azzal kapcsolatban, hogy kiszáradt az olajfájuk, pedig csak akkor locsolták mikor száraz volt a földlabda felső rétege. Ennek oka, hogy a cserép alatt valószínű tálca volt.
Röviden részletezve:
-Ha nincs tálca a cserép alatt, locsolásnál a földlabda hajszálrepedésein átfolyik a víz és alul távozik. A földlabda félig száraz és félig nedves. Ez a nap folyamán eloszlik és egységesen nedves lesz a közeg.
-Ha van tálca a cserép alatt, locsolásnál a földlabda hajszálrepedésein átfolyik a víz és alul távozik. A földlabda félig száraz és félig nedves, ami a nap folyamán eloszlik. Ez eddig ugyanaz, mint alátét nélkül….de itt a felesleges víz a tálcában marad. Ezt a maradék vizet is felszívja a nap folyamán a közeg (kapilláris hatás), ami a földlabda alsó részén felhalmozódik, ezáltal sokkal nedvesebb lesz. Ahogy tűzi a nap, a párologtatás miatt a föld felső rétege kiszárad és maga a tálca is! Mi erre tévesen azt hisszük, hogy öntözni kell, pedig ha kivennénk a cserépből a földlabdát, tocsogna az alja a víztől. Ha erre rálocsolunk, még magasabb lesz a föld víztartalma és az olajfa gyökere rothadásnak indul. A vízfelszívó képessége megszűnik, és a növény elkezd kiszáradni. Ilyenkor nagyon sokan ’bepánikolnak’ és még több vizet adnak neki. Emiatt a rothadás a gyökérnyakig jut, az olajfa menthetetlen lesz.
Ha ebbe a hibába estünk, hogy a cserepet tálcán tartottuk és az olajfa kiszáradása már elkezdődött, csak egyet tehetünk. A cserepet egy törölközőre tesszük, ami az edény lyukain keresztül kiszívja és elvezeti a felesleges vizet. Az olajfát árnyékos-félárnyékos helyre tesszük, hogy a kiszáradást csökkentsük, és még tetőzhetjük azzal, hogy az leveles ágakat visszavágjuk a vízvesztés csökkentésére. Ezek általában be szoktak válni, viszont ennél többet nem tehetünk.
Műtrágyázás
Általános tápoldatot célszerű használni, és ez a legegyszerűbb. Viszont ha valaki nagyon profi akar lenni, akkor teheti ezt szisztematikusan:
- tavasszal, március végétől-április elejétől foszfor túlsúlyos műtrágyát (Starter) pl: NPK 10-15-10 kéthetente
- május közepétől-június elejétől nitrogén túlsúlyos műtrágyát pl: NPK 24-8-6 hetente;
- ősztől, augusztus végétől-szeptember közepétől kálium túlsúlyosat pl: NPK 10-5-26 két-három hetente
Metszés-karózás.
Ha lehet, semmiféle karózást ne alkalmazzunk és semmiféle metszést. Ezzel tulajdonképp a növény életét befolyásoljuk és csak gyengítjük vele, így fogékonyabb lesz az időjárás okozta sérülésekre és a kártevőkre is. Viszont előfordulhat, hogy alkalmazni kell és mivel ez minden olajfára egyénileg szabott és soktényezős, ezért az összes lehetőséget nem fogom leírni, telefonos segítséget viszont szívesen nyújtok.
Permetezés
Gomba ellen - rézkészítmények pl: Bordói lé ; felszívódó készítmények pl: Amistar, Bumper 25 ec
A gombabetegségek ritkák és nem okoznak nagy problémát. Általában a valami oknál fogva sokkolt fákon fordulnak elő. Ilyen sokk pl:
-Klímaváltozás: itt arra gondoltam, hogy egy másik országból hozunk fát és azok a levelek nem alkalmasak a mi hazai klímánkra. Az olajfa meg akar tőlük szabadulni, ezért ezek a levelek legyengülnek és megtámadja a őket ’pávaszem’ nevű gombabetegség.
A gombabetegségek általában maguktól megoldódnak, ültetvényben nem érdemes velük foglalkozni ritkán is jelennek meg. Általában a cserepes növényeknél tűnnek fel, ott is csak ideig-óráig.
Rágó-szívó kártevők ellen – felszívódó készítmények pl: Mospilan 20 sg
Ezek komolyabb gondokat tudnak okozni, általában tavasz végén - nyár elején és nyár végén – ősz elején. Mindenképp felszívódó szereket kell használni és nem elég egyszer kezelni! Az első permetezés után egy héttel meg kell ismételni a folyamatot és nem árt, ha egy hét múlva még egyszer permetezünk. Ez egy kúra. Ezek után csak az új leveleket kell figyelni, ha vannak rajta friss rágásnyomok, akkor újrakezdeni.
Atkák ellen (Ilyen is van) : pl : Flumite 200
Ezt már nehezebb észrevenni, és a levelek szokatlan állásából lehet következtetni. Ezek a levelek úgy néznek ki az ágvégeken, mintha be akarnának csukódni, mint egy kis tulipán.
Telefonos segítséget itt is tudok adni.
Teleltetés
Mindenképpen le kell szögezni: az olajfa is télen alszik és mélynyugalmi állapotba kerül. Ez a helyzet ősz végén - tél elején kezdődik és ez addig marad így, míg az átlaghőmérséklet nem megy +10 fok fölé. Ilyenkor nincs szüksége napfényre és minimálisra csökken a víz háztartása.
A legideálisabb teleltetés november végén - december elején bevinni a teleltetőbe (még a komolyabb fagyok elött) és ott is hagyni március elejéig-közepéig. A teleltető legyen hűvös: 0 - +8 fok közötti (minél hidegebb annál jobb), ha lehet, legyen sötét! Az utóbbira azért van szükség, mert ha az ablakokon keresztül bejut a téli nap és emiatt felmelegedik az olajfa, kijön a mélynyugalmi állapotból. Mivel ebben a helyzetben túl kevés neki a napfény ledobálja a leveleit és lekopaszodik.
Ha télikertben akarjuk teleltetni egy világosabb helyen, akkor gondoskodjunk arról, hogy ne induljon be. Viszont ha beindult, akkor ne nagyon nyúljanak meg az ágai, mert a tavaszi kihelyezésnél az időjárás nem lesz hozzá kegyes: a nap megégeti, a szél megcibálja.
Egy nagyon lényeges dolog….A fajta megjegyzése.
Erre azért van szükség, mert az az olajfa amit nevelünk (és feltételezzük, hogy jól neveljük) valószínűleg túl fog élni minket, előbb vagy utóbb útban lesz. Ennek a fának a kora miatt értéke lesz. Ha eladásra kerülne sor, akkor muszáj tudni a fajtáját, mert a leendő tulaj a későbbiekben valószínűleg termést is akar majd és ehhez a növényünk porzóit is meg kell ismerni. Nyilvánvaló, hogy az új tulajdonosa ki akarja majd ültetni, ezért a fajtája után minden információra szüksége lesz. Ezért tartom fontosnak a jó fajta beszerzését és a fajta nevének a megjegyzését(!), mert az a kis fa, amit beszereztük a továbbiakban értékálló marad.